Presales Engineer (PSE 04/2021)

Καρπάθου 2, Γέρακας, Greece
0 Έληξε πριν 3 έτη

Η LEXIS Πληροφορική Α.Ε., με κεντρικά γραφεία στο Γέρακα Αττικής, ζητά να προσλάβει άμεσα Presales Engineers για το τμήμα Τηλεπικοινωνιών και Ασφάλειας Δικτύων.

Αρμοδιότητες:

  • Μελέτη, σχεδίαση λύσεων, κοστολόγηση και συμμετοχή στη σύνταξη προσφορών για πλήρη κάλυψη των απαιτήσεων των εκάστοτε πελατών.
  • Έρευνα και μελέτη νέων τεχνολογιών στρατηγικής σημασίας για την εταιρία.
  • Ενασχόληση, υποστήριξη και παρουσίαση των τεχνικών λύσεων που προωθεί το τμήμα πωλήσεων της εταιρίας στους πελάτες της.
  • Εκπαίδευση του τμήματος πωλήσεων σε νέα προϊόντα και τεχνολογίες.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο Ανώτατης Σχολής Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Η/Υ.
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 2 ετών στο σχεδιασμό λύσεων ή/και στην επίλυση προβλημάτων σε τουλάχιστον έναν από τους παρακάτω τομείς: LAN / WAN / Internet Services Administration, Routing, Switching, VPN, Wi-Fi, Cyber Security, καθώς και σε συστήματα απομακρυσμένης παρακολούθηση μέσω IP δικτύου (Κάμερες & Analytics).

Προφίλ Υποψηφίου:

  • Επικοινωνιακός με ευχέρεια λόγου, άνεση σε παρουσιάσεις και ομαδικό πνεύμα συνεργασίας.
  • Ικανότητα διαχείρισης σύνθετων τεχνικών προβλημάτων σε δύσκολες συνθήκες και προσαρμογή στο ταχύτατα εξελισσόμενο τεχνολογικό περιβάλλον.
  • Άριστη γνώση Αγγλικών (επιπέδου Proficiency).
  • Δίπλωμα αυτοκινήτου/μηχανής.
  • Ηλικία έως 35 ετών.

Προσφέρουμε:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών αναλόγως προσόντων.
  • Διαρκείς εκπαιδεύσεις σε Ελλάδα και εξωτερικό.
  • Εργασία σε ένα μοντέρνο και ευχάριστο περιβάλλον.

Όλες οι αιτήσεις/συνεντεύξεις θα είναι άκρως εμπιστευτικές.

Αποστολή βιογραφικών στο email [email protected]  με κωδικό θέσης PSE 04/2021.